Švicarski prispevki in mednarodni mejniki - Švica do danes ostaja ena izmed vodilnih držav na področju toplotnih črpalk. Njena pionirska vloga pri razvoju navpičnih izmenjevalnikov toplote v vrtini, vračanju toplote iz kanalizacije, kompresorjev brez olja in turbo kompresorjev, je dobro znana.
Določanje stopenj učinkovitosti toplotnih črpalk je v veliki meri standardizirano po vsej Evropi na podlagi standarda EN 14511. Ta določa standardizirane pogoje za testiranje električnih toplotnih črpalk in določanje njihovega koeficienta učinkovitosti (COP) z uporabo testne naprave.
Med največje porabnike električne energije prav gotovo sodijo toplotne črpalke. Morebitna zmanjšana poraba toplotne energije za ogrevanje se tako neposredno prenese na zmanjšano porabo električne energije.
Montaža zalogovnika je pomemben del sistema toplotne črpalke, ki lahko bistveno vpliva na njeno delovanje.
Obstaja nekaj ključnih dejavnikov, na katere morate biti pozorni, ko montirate toplotno črpalko, saj je kvalitetna montaža toplotne črpalke izjemno pomembna za zagotavljanje učinkovitega delovanja in dolgotrajne življenjske dobe naprave.
Toplotni izmenjevalniki so občutljivi na trdoto vode, učinkovite črpalke in ventili so občutljivi na umazanijo, zlitine aluminija zahtevajo pravilno pH vrednost, sodoben material za vgradnjo pa zahteva zaščito pred korozijo.
V sklopu spodbujanja uporabe trajnostnih virov energije in skrbi za naravo nudi EKO SKLAD pomoč pri nakupu v obliki nepovratnih sredstev.
Toplotne črpalke zrak-voda odvzamejo toploto zunanjemu zraku in jo prenesejo v sistem na vodni osnovi.
Ogrevalne toplotne črpalke so sistemi, ki »črpajo« toploto iz enega mesta na drugega.
Nakupi toplotnih črpalk so v porastu, saj lastniki pametnih domov iščejo energetsko učinkovitejše možnosti, vendar je okoli teh vsestranskih ogrevalnih in hladilnih sistemov veliko napačnih informacij.